Uutiskunkku paljasti eilen, että muusikko Remu Aaltonen on joutunut kiristyksen uhriksi. Tapausta piti käsitellä tänään Helsingin käräjäoikeudessa, mutta törkeästä kiristyksestä syytetyt henkilöt eivät saapuneet paikalle. Oikeudenkäynti ja syytteiden luku siirtyykin myöhemmäksi. Pääepäilty on 1959 syntynyt mies. Toinen epäilty on nainen.
Uutiskunkun tietojen mukaan Remu Aaltosta epäillään kiristettäneen niin, että tämä joutui luovuttamaan epäillyille Cadillac-autonsa. Auto saatiin myöhemmin takaisin. Remun kotiin tunkeutuneet kiristäjät vaativat lisäksi kymmeniä tuhansia euroja rahaa.
Syytettynä oleva henkilö oli väittänyt Remun syyllistyneen rikokseen hänen sukulaistyttöään kohtaan. Asia oli tutkittu ja siitä oli tehty syyttämättäjättämispäätös.
KUVA: Remu & Hurriganes – Original Page