Seksuaalineuvoja Satu Söderström otti kantaa Huippukiva.fi:n Taloustutkimuksella teettämään tutkimukseen koronan vaikutuksista suomalaisten seksielämään. Tutkimuksen mukaan suomalaisten seksielämä on hiipunut koronakriisin aikana, kun taas nettiporno on kasvattanut suosiotaan.
– Nyt hektisen elämämme pysäytti globaali pandemia ja tällaisen asian käsittäminen on haasteellinen yhdistelmä itsensä kanssa eksyksissä olemisen kanssa. Ihmiset ahdistuvat nykyään normaalioloissakin erittäin helposti ja kaikesta mahdollisesta, saati sitten poikkeusoloissa. Ahdistusta on totuttu käyttämään tekosyynä kaikkeen mahdolliseen, varsinkin kaiken tekemisen välttelemiseen. Normaalioloissa tekosyitä mm. seksin välttelyyn ovat työkiireet, työstressi, kodinhoito, rahamurheet, lapset, harrastukset, some ja ystävät.
– Meidän on viimeistään nyt opittava, että voimme olla toistemme lähellä ilman että se tarkoittaisi sitä, että meidän pitää mennä yhdessä sänkyyn ja suorittaa yhdyntää oletetulla tavalla. Tämä tarkoittaa sitä, että meidän on opittava olemaan läsnä myös itsellemme ja tämä onkin se vaikein asia näin poikkeusoloissa, jossa arkisissa rutiineissa juokseminen ei enää mahdollista itsensä pakenemista kiireen keskelle. Masturbointi on yhdyntää helpompi, koska siinä sinun on vain tyydytettävä itsesi, eikä siinä epäonnistuminen koeta yhtä haitalliseksi, kuin yhdynnässä epäonnistuminen.
– Pornografian väärin ymmärtäminen näkyy erityisesti näin pandemian aikana lisääntyneinä yhteydenottoina. Yleisin yhteyttä ottava henkilö on mies, jonka ongelmat keskittyvät seksin suorittamiseen. Oma suoritus ei vastaa pornografian tuottamaa mielikuvaa, eikä naisen halut vastaa näyteltyä halukkuutta.
Söderström kannustaa ihmisiä itsetutkisteluun.
– Nyt kun korona on pysäyttänyt elämämme, kysy itseltäsi: “Mistä minä nautin?” “Miksi minä harrastan seksiä?” ja “Mitä se minulle antaa?”
Henkilökohtaisen neuvonnan lisäksi Söderström järjestää muun muassa erilaisia kursseja pariskunnille ja luennoi seksuaalisuudesta.
KUVA: Satu Söderström